Print
Results
Results for Air Pistol
Rank  Shooter  Club  1  2  3  4  5  6  Total 
1 Peter Friend Addiscombe RC 90 92 92 93 94 93 554
2 Joe Conroy Fermoy 90 91 89 90 94 94 548
3 John Cashman Fermoy 86 90 87 90 90 88 531
4 Tim Scannell WTSC 83 86 92 86 88 88 523
5 John Lancaster (P) UCDRC 85 89 86 88 86 87 521
6 John M O'Brien RRPC 77 77 80 80 80 82 476
7 Mark Dennehy (P) WTSC 82 82 77 74 72 86 473
8 Donal Lynch WTSC 74 73 63 81 75 82 448
9 Morgan Bazilian UCDRC 75 72 67 74 61 53 402
10 Carin Stritch UCDRC 65 71 64 71 64 67 402
11 Mark Lyons UCDRC 64 79 67 64 56 62 392
12 James Farrell WTSC 0 0 0 0 0 0 DNS
12 Hugh Stewart Comber 0 0 0 0 0 0 DNS

Air Pistol Final
Rank  Shooter  Club  Qual.  Finals  Total 
1 Peter Friend Addiscombe RC 554 93.6 647.6
2 Joe Conroy Fermoy 548 94.4 642.4
3 John Cashman Fermoy 531 92.2 623.2
4 Tim Scannell WTSC 523 90.9 613.9
5 John Lancaster (P) UCDRC 521 84.8 605.8
6 John M O'Brien RRPC 476 87.1 563.1
7 Mark Dennehy (P) WTSC 473 86.4 559.4
8 Donal Lynch WTSC 448 82.9 530.9

Results for Mens Air Rifle
Rank  Shooter  Club  1  2  3  4  5  6  Total  40-shot 
1 Sean Baldwin DFST 91 93 95 91 97 91 558 370
2 Shane Flynn WTSC 87 93 92 90 94 92 548 362
3 Jim O'Hagan WTSC 87 87 94 90 92 96 546 358
4 Lorcan O'Carroll DURC 87 87 92 93 94 89 542 359
5 Colm Brereton WTSC 88 88 92 90 91 87 536 358
6 John Lancaster UCDRC 91 85 89 90 87 92 534 355
7 Kunjan Patel UCDRC 85 87 92 91 90 88 533 355
8 Jonathan Redmond UCDRC 84 87 89 87 86 91 524 347
9 Lorcan Byrne DURC 83 87 91 89 85 85 520 350
10 Mark Casey WTSC 85 88 85 86 86 89 519 344
11 Friedrich Westerholt UCDRC 77 91 84 83 74 83 492 335
12 Paul Linehan DURC 83 83 86 82 80 70 484 334
13 David Franklin DURC 78 74 64 71 63 63 413 287
14 Dave Murray DFST 66 54 72 62 69 67 390 254
15 Ben Lawlor DURC 0 0 0 0 0 0 DNS  
15 Mark Dennehy WTSC 0 0 0 0 0 0 DNS  

Results for Womens Air Rifle
Rank  Shooter  Club  1  2  3  4  Total 
1 Susan Cunningham WTSC 97 98 92 94 381
2 Elizabeth O Hagan WTSC 93 95 97 95 380
3 Laura Cunningham WTSC 92 93 91 94 370
4 Tara Heaney WTSC 92 96 90 91 369
5 Eleanor Mollett DURC 93 91 94 91 369
6 Catriona Lawlor DURC 90 93 86 93 362
7 Emma Lyons UCDRC 90 84 93 93 360
8 Laura Kidd DURC 89 84 83 92 348
9 Kate Wilhelm DURC 90 86 85 81 342
10 Lauren Deedy DURC 90 81 82 81 334
11 Caitriona Murphy DURC 75 89 86 82 332
12 Trisha Sheridan DURC 78 86 79 87 330

Results for Mens Air Rifle Final
Rank  Shooter  Club  Qual.  Finals  Total 
1 Sean Baldwin DFST 558 94 652
2 Shane Flynn WTSC 548 94.4 642.4
3 Jim O'Hagan WTSC 546 92.1 638.1
4 Lorcan O'Carroll DURC 542 87.1 629.1
5 John Lancaster UCDRC 534 88.2 622.2
6 Colm Brereton WTSC 536 85.9 621.9
7 Lorcan Byrne DURC 520 93.1 613.1
8 Jonathan Redmond UCDRC 524 87.4 611.4

Results for Womens Air Rifle Final
Rank  Shooter  Club  Qual.  Finals  Total 
1 Susan Cunningham WTSC 381 97.4 478.4
2 Elizabeth O Hagan WTSC 380 90 470
3 Tara Heaney WTSC 369 97.2 466.2
4 Laura Cunningham WTSC 370 94.6 464.6
5 Catriona Lawlor DURC 362 88.3 450.3
6 Laura Kidd DURC 348 94.6 442.6
7 Caitriona Murphy DURC 332 78.7 410.7
8 Emma Lyons UCDRC 360 DNS 360

Class Results for Air Rifle
Rank  Shooter  Club  Class  Class score 
A1 Susan Cunningham WTSC A 40 381
A2 Elizabeth O Hagan WTSC A 40 380
A3 Sean Baldwin DFST A 60 370
B1 Laura Cunningham WTSC B 40 370
B2 Tara Heaney WTSC B 40 369
B3 Eleanor Mollett DURC B 40 369
  Shane Flynn WTSC A 60 362
  Catriona Lawlor DURC B 40 362
  Emma Lyons UCDRC A 40 360
  Lorcan O'Carroll DURC B 60 359
  Jim O'Hagan WTSC A 60 358
  Colm Brereton WTSC B 60 358
  John Lancaster UCDRC B 60 355
D1 Kunjan Patel UCDRC D 60 355
C1 Lorcan Byrne DURC C 60 350
C2 Laura Kidd DURC C 40 348
C3 Jonathan Redmond UCDRC C 60 347
  Mark Casey WTSC C 60 344
D2 Kate Wilhelm DURC D 40 342
  Friedrich Westerholt UCDRC C 60 335
  Paul Linehan DURC C 60 334
  Lauren Deedy DURC C 40 334
  Caitriona Murphy DURC C 40 332
  Trisha Sheridan DURC C 40 330
D3 David Franklin DURC D 60 287
  Dave Murray DFST D 60 254